Koronawirus a palenie

Choć trwająca już niemal od ponad roku pandemia zdążyła rozgościć się na progach całego świata, wciąż niezmiennie wymaga od nas wysokiej czujności i zachowania środków zmniejszających ryzyko zakażenia.

W grupie zwiększonego ryzyka znajdują się nie tylko osoby starsze, czy przewlekle chorujące ale także.. palacze.

Tymczasem szacuje się, że w Europie pali aż 186 milionów dorosłych, z czego 119 milionów stanowią mężdzyźni, zaś 67 milionów – kobiety. A to nie wszystko. 14 na 100 chłopców w wieku 13-15 lat, oraz 12 na 100 dziewcząt w wieku 13-15 lat także sięga po papierosy.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, osoby palące tytoń są bardziej narażone na zarażeniem koronawirusem. Dlaczego?

1.    Wkładając papierosa do ust zbliżamy palce do twarzy, co może spowodować transmisję wirusa do ust, nosa i oczu.

2.    Palenie papierosów jest formą aktywności społecznej, więc jeśli palisz z innymi ludźmi, wzajemnie możecie zarazić się wirusem.

3.    Miłośnicy shishy często używają tego samego ustnika. W ten sposób wirus łatwo może przenieść się z jednego użytkownika, na drugiego.

Dlaczego koronawirus może być groźniejszy dla palaczy?

1.    Palenie tytoniu prowadzi do chorób i niepełnosprawności, a także szkodzi niemal każdemu organowi ciała, w tym płucom.

2.    Koronawirus atakuje płuca. Jeśli Twoje płuca są dodatkowo obciążone paleniem tytoniu, skutki zarażenia będą bardziej inwazyjne dla Twojego układu oddechowego i organizmu.

3.    Palenie osłabia Twój układ immunologiczny, co czyni Cię słabszym w walce z zakażeniem koronawirusem.

To jednak nie wszystko!

Wdychanie dymu tytoniowego przez inne osoby (niepalące, ale będące w bezpośrednim otoczeniu palaczy – np. dzieci pozostające w aucie, domu czy miejscach publicznych z palącymi dorosłymi) naraża je na infekcje dróg oddechowych.

Jest wiele powodów, dla których warto rzucić palenie, a zwiększone niebezpieczeństwo zarażenia koronawirusem jest jednym z nich!

Rzucenie palenia to poprawienie pracy Twoich płuc i serca już od chwili, w odstawisz tytoń.

Rzucenie palenia pozwoli Ci złagodzić objawy koronawirusa i szybciej wrócić do zdrowia.

Rzucenie palenia pozwoli Ci ochronić tych, których kochasz, a zwłaszcza swoje dzieci, przed ekspozycją na „bierne palenie”.

Rzucenie palenia jest łatwiejsze do zaplanowania i osiągnięcia, jeśli wspierasz się poradnictwem pochodzącym ze sprawdzonych i wiarygodnych źródeł, takich jak WHO.