Koronawirus – jak mierzyć się z pandemią?

Najważniejsze to wiedzieć, w jaki sposób przenosi się wirus, który w ostatnich miesiącach opanował cały świat. Wirus SARS-Cov-2 przenosi się drogą kropelkową poprzez kaszel, kichnięcie lub rozmowę. Dodatkowo do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z wydzielinami osób chorych, znajdujących się na klamkach, poręczach, wózkach sklepowych, ławkach, siedzeniach w komunikacji miejskiej itp.

Od momentu przedostania się wirusa do naszego organizmu, do momentu pojawienia się pierwszych objawów mija zazwyczaj około 5 dni, zaś w skrajnych przypadkach aż 14. Ten utajony okres jest szalenie niebezpieczny w kontakcie z otoczeniem. Dlatego tak ważna jest kwarantanna każdego po kontakcie z zakażonym.

Pierwsze objawy zakażenia to: kaszel, gorączka, trudności w oddychaniu i płytki oddech.

U zdrowych osób w sile wieku koronawirus ma stosunkowo łagodny przebieg, jednak osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby chore przewlekle chore (zwłaszcza ze schorzeniami układu oddechowego i krążeniowego) w zderzeniu z COVID-19 stanowią już grupę podwyższonego ryzyka śmierci. Dodając do tego założenie, że jedna chora osoba zaraża 3-4 kolejne otrzymujemy bardzo niebezpieczny obraz realnej już pandemii.

Jak zatem uchronić się przed zarażeniem?

Wciąż trwają prace nad szczepionką zapobiegającą zachorowaniu, dlatego na ten moment najlepszym sposobem minimalizowania zagrożenia zakażenia jest unikanie kontaktu z wirusem.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), a wraz za nią wszystkie stojące na straży zdrowia publicznego instytucje rekomendują przede wszystkim częste i dokładne mycie rąk ciepłą wodą z mydłem. To właśnie na rękach przenosimy wirusa do naszych ust, do nosa i oczu, czyli w miejsca, którymi koronawirus przedostaje się do naszego organizmu i infekuje go.

Co jeszcze możemy zrobić?

  1. Wyposażmy siebie i najbliższych w żele i płyny antybakteryjne, które mogą okazać się niezbędne, kiedy nie mamy możliwości umycia rąk wodą z mydłem,
  2. Unikajmy wszelkich skupisk ludzi. Jeśli to możliwe, pozostańmy w domu i wychodźmy na zewnątrz tylko po niezbędne zaopatrzenie, czy w sytuacjach absolutnie wymagających kontaktu (np. wizyta u lekarza),
  3. Wybierajmy płatność kartą, lub płatności mobilne, ponieważ banknoty mogą być także źródłem zakażenia.
  4. Rezygnujmy z korzystania z komunikacji publicznej (absolutnie nie korzystajmy z niej w przypadku wystąpienia objawów zakażenia). W miarę możliwości poruszajmy się własnym środkiem transportu,
  5. Odkażajmy klamki, telefony i wszelkie powierzchnie, z którymi mamy bezpośredni kontakt.
  6. W przypadku wystąpienia objawów zarażenia nie kierujmu się do szpitala, czy przychodni. W tej kwestii Ministerstwo Zdrowia udzieliło szczegółowych wskazówek dotyczących poszczególnych stacji sanitarnych, z którymi należy kontaktować się telefonicznie. Możemy także wezwać pogotowie.

Pamiętajmy także, że koronawirusa nie przenoszą zwierzęta domowe, takie jak psy i koty. W czasie zalecanej kwarantanny dajmy im dużo czułości i bierzmy od nich radość ze wspólnego obcowania. Na zbawienny wpływ naszych czworonogów na samopoczucie człowieka nauka ma wiele dowodów.

Bądźmy ostrożni i czujni. Uważnie śledźmy informacje i realizujmy zalecenia Ministerstwa Zdrowia oraz sprawdzonych źródeł i organizacji. Nie ukrywajmy informacji o pobycie w regionach epidemii oraz o innych miejscach w których przebywaliśmy w sytuacji, w której zostaniemy poproszeni o takie dane.  Dbajmy o siebie i najbliższe otoczenie. Im bardziej będziemy przestrzegać higieny, separacji od otoczenia innego, niż nasze najbliższe i kwarantanny, tym szybciej mamy szansę stawić czoło zagrożeniu, w którym się znaleźliśmy i wrócić do normalnego trybu życia.