Menopauza to szczególny okres w życiu kobiety. Oznacza koniec cyklu miesiączkowego i płodności. Dzieje się tak, kiedy jajniki przestają wytwarzać estrogen i progesteron, a więc dwa główne hormony odpowiedzialne za rozrodczość. Proces ten zachodzi naturalnie wraz z wiekiem, przebiega natomiast bardzo indywidualnie i zależy od wielu czynników. Symptomy menopauzy pojawiają się zwykle już na kilka miesięcy, a niekiedy nawet lat przed zakończeniem miesiączkowania. Jest to tzw. okres okołomenopauzalny. Naturalnie menopauza rozpoczyna się w wieku ok. 51 lat, zdarza się jednak przed ukończeniem 40 lat (tzw. przedwczesna menopauza) i jest to uzależnione głównie od kobiecych genów.
Większość objawów trwa około czterech lat po ustaniu okresu, jednak 1 na 10 kobiet doświadcza ich przez okres do 12 lat. Intensywność objawów zależy także od intensywności samego procesu, dlatego im szybciej pojawia się menopauza, tym objawy są silniejsze.
Pierwszym symptomem zbliżającej się menopauzy są zmiany w przebiegu miesiączki i zachwiania w regularności cyklów. Okres menstruacji może zacząć przebiegać lżej, lub przeciwnie – dużo ciężej niż dotychczas. Zmienia się także częstotliwość okresu: u niektórych kobiet występuje on co 2 lub 3 tygodnie, inne natomiast mogą go nie mieć przez wiele miesięcy.
Przez pewien czas zarówno przed, jak i po zakończeniu miesiączki około 8 na 10 kobiet ma dodatkowe symptomy menopauzy, często mające znaczny wpływ na ich życie.
Do typowych objawów menopauzy należą:
– uderzenia gorąca, czyli krótkie, nagłe uderzenia gorąca, zwykle w okolicach twarzy, szyi oraz klatki piersiowej, mogące powodować zaczerwienienie i pocenie skóry,
– nocne poty, czyli uderzenia gorąca mające miejsce w porze nocnej,
– trudności ze snem, powodujące często uczucie zmęczenia i rozdrażnienia w ciągu dnia,
– spadek libido,
– wahania nastroju, w tym jego obniżenie aż do występowania stanów lękowych,
– problemy z pamięcią i koncentracją,
– suchość pochwy i ból lub swędzenie, powodujące dyskomfort podczas seksu,
– kołatanie serca,
– bóle głowy,
– sztywność i bóle stawów,
– zmniejszenie masy mięśniowej,
– nawracające infekcje dróg moczowych,
Menopauza może także zwiększać ryzyko wystąpienia osteoporozy.